פאנל ועידת בטחון המזון

"חשיבות אסטרטגיית הביטחון במזון במדינת ישראל"

ועידת ישראל לביטחון המזון של קבוצת הג'רוזלם פוסט-מעריב
פורסם בתאריך

במסגרת ועידת ישראל לביטחון המזון של קבוצת הג'רוזלם פוסט-מעריב, נערך פאנל חשיבות אסטרטגיית הביטחון במזון במדינת ישראל בהנחיית אשת התקשורת והפעילה החברתית קרן אוזן. 

בפאנל השתתפו איציק שניידר, מנכ"ל מועצת החלב; דוד לביא, סמנכ"ל מכון מחקר אדקיט; מיכל פינק, ראש אגף אסטרטגיה במשרד הכלכלה; פרופ' ארנון סופר, פרופ' לגיאוגרפיה ומדעי הסביבה באוניברסיטת חיפה; עמית בן צור, מנכ"ל מכון יסודות; וח"כ לשעבר איילת נחמיאס ורבין, סגנית נשיא התאחדות התעשיינים.

עמית, יש לישראל מדיניות סדורה בנושא ביטחון המזון?
"ביטחון המזון אומר שזה מצב שבו לכולנו, היום, מחר, בעוד שנה, יהיה אוכל במחיר שנוכל להרשות לעצמנו לרכוש אותו. זה ביטחון מזון, אנחנו רוצים להגיע למצב שבו לכולנו יש ביטחון מזון. האוכל שלנו יכול להגיע מהחקלאות הישראלית שמייצרת את המזון הטרי שלנו ומייבוא. כל מדינה צריכה להחליט על התמהיל שמתאים לה. מי שבא ואומר שצריך רק ייבוא או רק ייצור מקומי - לא זה ולא זה נכונים. צריך לבחון אם מסתכלים על כל הדברים האלה בצורה מתכללת". 

אבל מי אומר שיש אסטרטגיה? למה לכל דבר צריך מדיניות סדורה?
"שאלה מצוינת. ב-20 השנה האחרונות יש מגמה של עליית מחירי המזון. במקביל, אנחנו יודעים שבישראל האוכלוסייה גדלה בקצב מאוד מהיר, ובנוסף לזה אנחנו רואים מגמה הפוכה שבה הייצור בישראל הולך ומתכווץ. מצד אחד גידול בביקוש ומצד שני קיטון בייצור. כלומר, אם אנחנו רוצים שבעוד 10 שנים לילדים והנכדים שלנו יהיה מזון בריא וטעים - צריך תכנון קדימה. זה אומר שאלה המטרות האסטרטגיות שלנו כמדינה, ואז צריך לתת את התמריצים שיאפשרו לנו לעשות את זה". 

איזה ציון אתה נותן לישראל?
"בינוני. משרדי הממשלה עוסקים בזה נקודתית בהיבטים שונים, אבל הממשלה לא מסתכלת מספיק בצורה מתכללת, כי כשאנחנו עושים משהו ביד שמאל צריך לוודא שהפעולה שיד ימין עושה מתואמת ולא סותרת את הפעולות שאנחנו עושים". 

פאנל ועידת בטחון המזון

לוידאו המלא של הפאנל באתר מעריב

לקריאה נוספת:
Printer Friendly, PDF & Email